Fujifilm FinePix F550 EXR – perfektný kompakt

Nabitý funkciami a vybavený najnovšími technologickými inovácií, taký je nový Fujifilm FinePix F550 EXR.
V stopách víťazov FinePix F200 EXR a F300 EXR, je tento nováčik ideálny fotoaparát pre náročných fotografov alebo SLR užívateľov ktorí chcú cestovať naľahko ale nechcú robiť kompromisy medzi kvalitou obrazu a všestranným fotoaparátom. Vynikajúce výsledky sú zaistené technologicky novými funkciami, vrátane nového 16 MPix EXR snímača CMOS, vysokou rýchlosťou snímania, GPS, 15x širokouhlým objektívom, Full HD videom a vylepšeným používateľským rozhraním.

Na nasledovných stránkach nájdete recenzie Fujifilm FinePix F550 EXR  a môžete zistiť aká je aktuálna cena Fujifilm FinePix F550 EXR.

 

Úspešná technológia EXR spolu s technológiou CMOS BSI

Fotografujte s vynikajúcou kvalitou a nikdy nezmeškajte žiaden okamih. To je náš koncept pre EXR-CMOS.

Vysoká citlivosť
U bežného snímača, svetlo musí prejsť vodivou vrstvou pred tým než dosiahne fotodiódy. Tým sa znižuje množstvo svetla dopadajúceho na snímač. Ale s BSI (zadné osvietenie) snímačom, sú vodivé vrstvy a fotodiódy obrátené, takže citlivosť je vyššia, čo je benefitom ktorý je zrejmý najmä pri fotografovaní za zlých svetelných podmienok.

Vysoká rýchlosť
Vďaka novo vyvinutému EXR procesoru a BSI CMOS snímaču je možný rýchly prenos a čítanie súborov. Skutočným prínosom je tu rýchle snímanie a možnosť Full HD videa.

Inteligentný procesor
EXR procesor má schopnosť znížiť fialové lemovanie, najčastejšie na tmavých predmetoch pozadí silného  protisvetla a zlepšuje rozlíšenie v rohoch obrazu pre rovnomernejšiu ostrosť.
Snáď najviditeľnejším dôkazom kvalít nového EXR procesora je však nové bohaté užívateľské rozhranie využívajúce vektorovú grafiku, ktorá výrazne zlepšuje vzhľad menu.
Novinkou je aj rýchlejšie vyhľadávanie záberov. Teraz prehľadávanie tisícky záberov trvá už iba sekundy a nie minúty. Ak ste našli zábery, jednoducho ich môžete použiť do fotoknihy pomocou funkcie Asistent fotoknihy.

EXR technológie

Technológia EXR sa vyznačuje dokonalou schopnosťou prispôsobiť potreby snímača svetelným podmienkam. Užívatelia môžu nechať režim Auto EXR aby zvolil správne nastavenie sám alebo vybrať si z 3 možností:

 • mód „Vysoké rozlíšenie“ sa používa ak potrebujete chcete výnimočnú kvalitu a rozlíšenie obrazu. FinePix F550 EXR vtedy využíva plných 16MPix a zábery je možné vytlačiť bez úprav až do formátu A3.
   
 • mód „Vysoká citlivosť ISO a nízky šum“ poslúži za zlých svetelných podmienok, kedy v kombinácii so snímačom BSI prispieva k vynikajúcim výsledkom. Na dosiahnutie tohto cieľa sa využíva Pixel Fusion technológia, kde sa zdvojnásobuje veľkosť pixelov tak, aby boli viac citlivé na svetlo.
   
 • mód „Dynamický rozsah“ vytvorí 2 zábery a skombinuje ich do výsledného s dynamickým rozsahom až  1600%. Toto uľahčuje fotografovanie scén s veľkým kontrastom ako napr. krajina za slnečného dňa alebo portrét so silným protisvetlom.

S týmito unikátnymi kombináciami snímača, nikdy nebolo jednoduchšie zachytiť skvelé momenty.

Ste so svojím fotoaparátom, alebo objektívom spokojný? Podeľte sa o skúsenosti s ostatnými. Napíšte krátku recenziu k svojej fototechnike v sekcii Recenzie

Držte krok s akciou – bez ohľadu na to, ako rýchlo sa to pohybuje

V plnom 16MPix rozlíšení dokáže FinePix F550 EXR urobiť až 8 záberov/sek. Ak chcete zaznamenať dlhšie série záberov alebo rýchlejšie snímanie, môžete si zvoliť až 11 záberov/sek. pri 8MPix rozlíšení (max. do 16 16 záberov v sérii) alebo pri 4MPix rozlíšení (max. až do 32 záberov). Na tieto rýchlosti a rozlíšenie sa žiadny iný kompaktný fotoaparát nedostane.

Neobávajte sa pomalého automatického zaostrovania alebo oneskorenia uzávierky. Kontrastnému AF systému netrvá zaostrenie dlhšie ako 0,16 sekundy. Keď fotíte s F550 EXR zachytíte 8 záberov pred alebo potom, čo ste dotlačili úplne spúšť.

Zabudované GPS

Fujifilm spoznal výhody GPS v roku 1997 kedy sa stal prvou spoločnosťou, ktorá predstavila voliteľné GPS záznamové zariadenie pre digitálny fotoaparát DS-300. Dnes je FinePix F550 EXR má toto zariadenie ktoré ponúka celý rad užívateľských výhod.

Bez ohľadu na to, kde ste vo svete, FinePix F550 EXR zistí polohu a zobrazí ju buď ako zemepisnú dĺžku a šírku, alebo názvom miesta (vo fotoaparáte je uložených 0,5 mil. lokalít). Názvy sa tiež zobrazujú na zábere a preto uľahčujú vyhľadávanie.

Ďalšou zaujímavou funkciou je Fotografická navigácia, ktorá ponúka ako nájsť cestu späť k miestu, kde bola urobená fotografia. Napr. ak ste fotografovali v reštaurácii a chceli by ste by ste sa tam vrátiť, jednoducho nájdite zábery a FinePix F550 EXR bude poskytovať informácie o vzdialenosti a smere zo  súčasnej polohy.

Pre tých, ktorí chcú, aby navigácia sledovala ich kroky a vytvorila mapu trasy ciest je určená funkcia protokolovania trasy. FinePix F550 EXR ukladá miestne údaje každých 10 minút a ako náhle sa zábery načítajú do PC cez softvér MyFinePix Studio, vytvorí sa v spolupráci s Google Maps mapa trasy so zábermi  ktoré ste vytvorili na cestách.

Obrovský rozsah zoomu, tenké telo.

Napriek tomu, že telo, má hrúbku len 22,9 mm, rozsah zoomu siaha od širokouhlého nastavenia 24mm až po 360mm (35mm ekvivalent) a dokáže zachytiť široké zábery krajiny až k priblíženiu vzdialených detailov. Kvalita obrazu je zabezpečená vďaka objektívu Fujinon a novému 2-jadrovému EXR procesoru ktorý spracováva obraz.

Pri dlhých ohniskových vzdialenostiach alebo zhoršených svetelných podmienkach zasahuje dômyselný systém stabilizácie. Gyro-senzor reaguje proti pohybu rúk, citlivosť je posilnená pomocou Pixel Fusion tak, aby sa skrátili časy uzávierky a v neposlednom rade Anti-blur funkcia v režime v EXR Auto kedy sa urobí sekvencia 4 záberov a potom sa skombinujú do jedného dokonalého záberu.

Full HD pre ohromujúce filmy

Fujifilm vie, že sa svet netočí len okolo statických snímok, čo je dôvod, prečo do FinePix F550 EXR implementoval možnosť Full HD videa so schopnosťou natáčania aj za zhoršených svetelných podmienok (vďaka Pixel Fusion).

Nielenže FinePix F550 EXR nahráva video v rozlíšení Full HD, môže sa pochváliť aj stereo zvukom, a formátom ukladania H.264 (MOV). Ide o obľúbený formát TV staníc a výrobcov Blu-Ray. H.264 (MOV) lepšie komprimuje veľkosť súborov ako štandardný formát AVI. A naviac sú kompatibilné so širokou škálou webových stránok a aplikácií, ktorý uľahčuje užívateľom zdieľanie obsahu na internete (YouTube,…).

F550 EXR ponúka taktiež možnosť záznamu vysokorýchlostného videa – 320 záberov/sek. v rozlíšení na 320 x 112 pixelov. Ak hľadáte vyššiu kvalitu môžete použiť nastavenie 160 záberov/sek. (320 x 240 pixelov) alebo 80 záberov/sek. (640 x 480 pixelov).

Nechcete GPS? Žiadny problém

Kým FinePix F550 EXR s jeho funkciou GPS je skvelý fotoaparát pre fotografov, ktorí radi cestujú, Fujifilm uznáva, že nie každý užívateľ potrebuje GPS. Z tohto dôvodu sa bude ponúkať aj model – FinePix F500 EXR ako variant bez GPS.

F500 EXR bude k dispozícii v 5 farbách a F550 EXR je k dispozícii výhradne v štýlovom čiernom prevedení.

Fujifilm FinePix F550/F500 EXR hlavné črty:

 • nový 16MPix EXR-CMOS snímač
 • Funkcia GPS *
 • 15x optický zoom s rozsahom 24 – 360 mm (ekvivalent kinofilm 35mm)
 • Rýchly AF
 • 3,0“ LCD displej s rozlíšením 460.000 pixelov
 • 1600% široký dynamický rozsah
 • Vysokorýchlostné snímanie 8fps v plnom rozlíšení**
 • Formát súborov RAW *
 • Full HD video s podporou formátu H.264 (MOV)
 • Nový EXR Auto mód, ktorý ponúka 27 scén
 • Režimy simulácie filmov
 • Režim 360° Panoráma pohybom
 • Funkcia Asistent fotoknihy

*Nie je k dispozícii pre F500 EXR
** 3 fps na F500EX

Author: Ľubomír Púpala

Share This Post On

3 komentáre

 1. no to mam predat svojho nikona???

  Post a Reply
 2. Jestli bude F500/F550 tak „dobrý“ jako 300 (spíš bude i horší), tak v žádném případě neprodávej 🙂

  Post a Reply
 3. ale mne sa to cele nechce vlacit po kopcoch .finepix si strcim do vrecka košele a popiskujuc si budem skakat zo skaly na skalu

  Post a Reply

Submit a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *