Fuji FinePix HS20 EXR – teraz ešte lepší

Cenami ovenčený model FinePix HS10 sa dočkal konečne svojho nástupcu. Novinka FinePix HS20 by sa mala začať ponúkať na jar 2011 a aj tento aparát je určený pre fotografov ktorí vyžadujú vlastnosti a kvalitu obrazu zrkadloviek, ale bez toho aby boli nútení nosiť so sebou brašňu plnú objektívov a investovať nemalé financie.

Na nasledovných stránkach nájdete recenzie Fuji FinePix HS20 EXR a môžete zistiť aká je aktuálna cena Fuji FinePix HS20 EXR.

HS20 využíva úplne nový EXR snímač CMOS s rozlíšením 16 mil. pixelov, overený Fujinon objektív s 30x opt. zoomom, vysokorýchlostné sériové snímanie a vylepšené užívateľské rozhranie.

Spojenie EXR s BSI CMOS

Krásne fotografie a rýchle reakcie, to je hlavný zámer prečo sme spojili výhody technológií EXR a CMOS:

Vysoká citlivosť
U bežných snímačov musí svetlo najprv dopadnúť na vodivú vrstvu než dosiahne fotodiódy. Tým sa znižuje množstvo svetla dopadajúceho na snímač. Pri BSI snímači, sú vodivé vrstvy a fotodiódy obrátene takže sa dosiahne lepšej citlivosti ktorá je rozhodujúca pri fotografovaní za zlých svetelných podmienok.

Vysoká rýchlosť
Nový EXR procesor a BSI CMOS snímač umožňujú rýchle spracovanie a čítanie súborov. To je skutočným prínosom pre rýchle sériové snímanie a Full HD video.

Inteligentný procesor
EXR procesor má schopnosť znížiť fialové lemovanie, najčastejšie na tmavých predmetoch pozadí silného  protisvetla a zlepšuje rozlíšenie v rohoch obrazu pre rovnomernejšiu ostrosť.
Snáď najviditeľnejším dôkazom kvalít nového EXR procesora je však nové bohaté užívateľské rozhranie, ktoré využíva vektorovú grafiku, ktorá výrazne zlepšuje vzhľad menu.
Novinkou je aj rýchlejšie vyhľadávanie záberov. Teraz prehľadávanie tisícky záberov trvá sekundy a nie minúty. Ak ste našli zábery, jednoducho ich môžete použiť do fotoknihy pomocou funkcie Asistent fotoknihy, kde fotoaparát vytvára knihu.

Ste so svojím fotoaparátom, alebo objektívom spokojný? Podeľte sa o skúsenosti s ostatnými. Napíšte krátku recenziu k svojej fototechnike v sekcii Recenzie. Okrem toho, že ostatným poradíte, môžete vyhrať niektorú z cien od Fotolabu.

EXR technológia

Technológia EXR sa vyznačuje dokonalou schopnosťou prispôsobiť potreby snímača svetelným podmienkam. Užívatelia môžu nechať režim Auto EXR aby zvolil správne nastavenie sám alebo vybrať si z 3 možností:

 • režim „Vysoké rozlíšenie“ pomôže ak potrebujete výnimočnú kvalitu a rozlíšenie Fotoaparát vtedy využíva plných 16MPix a zábery je možné vytlačiť bez úprav až do formátu A3.
   
 • režim „Vysoká citlivosť ISO a nízky šum“ poslúži za zlých svetelných podmienok, kedy v kombinácii so snímačom BSI prispieva k vynikajúcim výsledkom. Na dosiahnutie tohto cieľa sa využíva Pixel Fusion technológia, kde sa zdvojnásobuje veľkosť pixelov tak, aby boli viac citlivé na svetlo.
   
 • režim „Dynamický rozsah“ vytvorí 2 zábery a skombinuje ich do výsledného s dynamickým rozsahom až  1600%. Toto uľahčuje fotografovanie scén s veľkým kontrastom ako napr. krajina za slnečného dňa alebo portréty so silným protisvetlom.

S týmito unikátnymi kombináciami snímača, nikdy nebolo jednoduchšie zachytiť skvelé momenty.

Držte krok s akciou

S novým HS20 EXR zachytíte všetky akčné scény bez ohľadu na to, ako rýchlo sa objekt pohybuje. Kontinuálne snímanie dokáže pracovať v plnom rozlíšení rýchlosťou 8 záberov/sek. A ak to nie je dostatočne rýchle pre vaše potreby môžete si zvoliť 11 záberov/sek. v rozlíšení 8MPix.

Už sa nemusíte obávať pomalého automatického zaostrovania alebo oneskorenia uzávierky pretože HS20 EXR využíva kontrastný AF systém a zaostrenie netrvá dlhšie ako 0,16 sek. V režime Best Frame capture dokonca aparát dokáže zachytiť 8 záberov pred alebo potom, čo ste dotlačili úplne spúšť.

Jeden objektív pre každú príležitosť

S 30x rozsahom zoomu ktorý pokrýva ohniskovú vzdialenosť 24-720 mm (ekvivalent 35mm) je FinePix HS20 EXR naozaj pripravený na čokoľvek. Objektív Fujinon sa ovláda mechanicky a preto je zoomovanie v celom rozsahu možné vykonať rýchlo a presne tak ako potrebujete.

Ani pri dlhších ohniskových vzdialenostiach nemá FinePix HS20 EXR problémy s rozmazanými zábermi pretože ostré zábery zabezpečujú 3 systémy. Po prvé, gyro-senzor reaguje proti pohybu rúk. Po druhé, citlivosť je zvýšená pomocou Pixel Fusion tak, aby sa skrátili časy uzávierky a po tretie, Anti-blur funkcia v režime v EXR Auto urobí sekvenciu 4 záberov a potom sa skombinujú do jedného dokonalého záberu.

Zachytťe pôsobivé video

FinePix HS20 EXR nie je len fotoaparát na fotografovanie ale ponúka aj možnosť zachytiť kvalitné video so schopnosťou natáčania aj za zhoršených svetelných podmienok (vďaka Pixel Fusion technológii). Nielenže nahráva video v rozlíšení Full HD, môže sa pochváliť aj stereo zvukom, a formátom ukladania H.264 (MOV). Ide o obľúbený formát TV staníc a výrobcov Blu-Ray. H.264 (MOV), ktorý lepšie komprimuje veľkosť súborov ako štandardný formát AVI. A naviac sú kompatibilné so širokou škálou webových stránok a aplikácií, (YouTube,…).

HS20 EXR robí video v rozlíšení 1920x1080p (30 záberov/sek.) ale dokáže urobiť aj vysokorýchlostné video 320x112p (320 záberov/sek.) resp. ak hľadáte vyššiu kvalitu môžete použiť 80 záberov/sek. (640x480p).

Ale to nie sú všetky vylepšenia …

Ďalšie vylepšenia oproti HS10 sú zamerané na zvýšenie užívateľského komfortu. Funkcia Motion panorama  teraz dokáže zachytiť až 360° panoramatické zábery, možnosti ovládania sa rozšíria o použitie diaľkovej spúšte RR-80, kompatibilita s kartami SDXC,… Najvýznamnejšou novinkou je že HS20 EXR ponúka i TTL meranie blesku a v ponuke Fujifilm pribudnú 2 nové externé blesky (EF-20 a EF-42).

FinePix HS10 a HS20 EXR – hlavné rozdiely:

 

FinePix HS10

FinePix HS20 EXR

Rozlíšenie

10 MPix

16 MPix

Dynamický rozsah

400%

1600%

EXR procesor

Nie

Áno

Režimy simulácie filmu

Nie

Áno

Video

H.264 (MOV)

Vysokorýchlostné filmu

H.264 (MOV)
Vysokorýchlostné filmu

Rozpoznávanie scény

6 scén

27 scén

Sériové snímanie

10fps (10MPix)

8fps (16MPix)

11 fps (8MPix)

TTL blesk

Nie

Áno

Diaľková spúšť

Nie

Áno (RR-80)

SDXC kompatibilita

Nie

Áno, s UHS-1

 

Fujifilm FinePix HS20 EXR hlavné črty:

 • 16 MPix EXR snímač BSI-CMOS
 • 30x optický zoom, 24-720 mm (ekvivalent 35mm filmu)
 • 3,0“ LCD s 460.000 bodov a nové užívateľské rozhranie s vektorovou grafikou
 • 1600% široký dynamický rozsah
 • Kontinuálne snímanie 8fps v plnom rozlíšení
 • Vysokorýchlostné video 320fps (320×112)
 • Formát súborov RAW
 • Full HD video vo formáte H.264 (MOV)
 • Režimy simulácie filmov
 • Motion Panorama 360°
 • TTL riadenie blesku pre externé blesky
 • Slnečná clona súčasťou balenia

(Tlačová správa)

Author: Ľubomír Púpala

Share This Post On

7 komentárov

 1. Dobrý deň zaujímala by ma cena uvedeného modelu kde by sa dala zistiť.

  Post a Reply
 2. Cena by sa mala pohybovat okolo 500€ a do predaja ma byt model uvedeny v priebehu mesiaca april (2011).

  Post a Reply
 3. …cena sa pohybuje okolo 360 až 400€ (Taliansko)

  Post a Reply
 4. Som príjemne prekvapený, že cena tohto výrobku je (konečne) v SR približne na rovnakej úrovni ako v niektorých štátoch EU. Napr.v Holandsku je to cca 430 až 450€.

  Post a Reply
 5. Ja som ho nasiel za 326 Eur ludia.

  Post a Reply
 6. Ja som kupil fungel novy zabaleny nevhodny darcek za 180€

  Post a Reply
 7. Odporucam tento fotoaparat len ludom ktory nechcu velku kvalitu , tento kompakt ma za tu cenu slabu kvalitu !!

  Post a Reply

Submit a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *