Hranie sa s portrétom – Difúzny filter

Teórie a návodov na úpravu fotografií je na internete veľké množstvo. Možno sa vám stáva, že niekedy vidíte fotku, ktorá vás zaujme a uvažujete ako bola upravená. Vtedy si človek zväčša sadne k počítaču a skúša. Niekedy tak urobím aj ja. Určite neobjavujem nové postupy, ale napriek tomu sa s nimi podelím. Na úvod načneme seriál zameraný na portrét. Konkrétne dnes to bude simulácia difúzneho filtra.

Veľké množstvo filtrov používaných v klasickej či digitálnej fotografii je možné pomerne úspešne nasimulovať prostredníctvom grafických editorov. Nie je to síce to „pravé orechové“, ale často docielime veľmi vernú simuláciu a v mnohých prípadoch aj lepšiu. Grafický editor nám totiž dáva možnosti, ktoré sa klasickou cestou dajú ťažko dosiahnuť.

Vrátim sa ale k dnešnej téme a tou je difúzny filter. Aplikáciu tohto filtra uplatníte najmä u fotografií, kde chcete dosiahnuť „snivý“ dojem, zmäkčiť podanie, prípadne dať fotografii dojem „mystična“. Takými fotografiami môžu byť portréty detí, žien, obľúbený je aj u svadobných fotografov, ale aj krajinkárov.

Ako začať? V prvom rade zhotovením kvalitnej fotografie. Dôležitá je dostatočná ostrosť, pretože budeme fotografiu zmäkčovať, čím do určitej miery potlačíme aj ostrosť. U portrétov zameraných na detail tváre je dôležitá ostrosť očí. Ak takú fotografiu máme, môžeme začať so samotnou úpravou. V našom príklade (ale aj v ostatných) budeme pracovať s programom Adobe Photoshop. Otvoríme si fotografiu (nezabudnite zálohovať originál).

Originál

Skôr než začneme so samotnou aplikáciou filtra, je dôležité urobiť na fotografii základné úpravy, t.j. úprava tonality (funkcia Úrovne alebo Krivky), retuš, doostrenie, vyváženie bielej.

Retuš

Keď sme hotoví, urobíme kópiu základnej vrstvy stlačením CTRL + J. Môžeme si ju pomenovať napríklad „Filter“.

Vrstva

Na vytvorenej vrstve aplikujeme filter z ponuky Filter – Blur – Gussian blur (Gausovské rozmazání). V našom prípade sme nastavili hodnotu rozmazania Radius – 30. Doporučujem vyskúšať viac hodnôt rozmazania a zvoliť, ktorý najviac vyhovuje. Závisí to samozrejme aj od charakteru fotografie a čo chceme v konečnom dôsledku dosiahnuť.

Rozmazanie

V ďalšom kroku využijeme možnosť nastavenia priehľadnosti vrstvy a nastavíme ju na hodnotu 54. Uvedenú hodnotu samozrejme taktiež volíme individuálne. Týmto sme dosiahli zviditeľnenie základnej vrstvy, ktorá je ostrá. Rozmazaná vrstva nám okolo ostrých kontúr vytvorila jemnú „auru“ a zmäkčila celkové podanie fotografie.

Priehľadnosť

V tejto fáze musíme poriešiť ešte jeden malý detail. Klasický difúzny filter nie vždy zmäkčuje celú plochu fotografie. Najmä pri portréte sa využívajú filtre, ktorých stredná časť fotografiu zmäkčuje minimálne alebo vôbec, aby základné črty tváre (oči, nos a ústa ostali prijateľne ostré. V digitálnej verzii difúzneho filtra nám to ale nerobí žiadny problém, dokonca sme vo výhode, pretože môžeme cielene obmedziť účinok filtra na časti snímku, ktoré to potrebujú. Na našej fotografii by bolo vhodné previesť, takúto operáciu na oči, ústa a s časti aj nos. Použijeme na to nástroj „Erase“ (Guma). Na gumovanie zvolíme vhodný priemer štetca. Je dôležité vybrať štetec s mäkkými okrajmi, aby nebola zreteľná hranica gumovanej oblasti.

Guma

Zároveň nastavíme aj intenzitu gumovania nastavením hodnoty Opacity – 37, čím si zabezpečíme opatrné odstraňovanie rozmazanej vrstvy vo vybraných partiách tváre. V opačnom prípade by mohol byť kontrast medzi ostrými a mäkkými časťami tváre veľmi neprirodzený.

Opacity

Tak a teraz môžeme gumou postupne odstraňovať rozmazané oči, pery a ostré časti nosa. Dávajte si pozor, aby ste veľmi nezasahovali do pleťovej časti tváre. Radšej potom zvoľte menší priemer štetca.

Gumovanie ostrých častí

Ak ste s výsledkom spokojný stačí už len spojiť vrstvy z ponuky Layer – Flatten image a súbor uložiť.

A na záver ešte porovnanie pôvodnej a upravenej fotografie.

Originál Finálna verzia

Author: hladacik

Share This Post On

Submit a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *