Nový pohľad s fotografickými filtrami

Fotografom sa nestanete zo dňa na deň. Isteže, pár šťastlivcov chytí do rúk fotoaparát a hneď ohúria celý svet. Ak však patríte medzi tých skromnejších, zaiste nebude na škodu povedať si niečo o využívaní fotografických filtrov, ktoré sú pri kúpe fotoaparátu často vyhľadávaným príslušenstvom. Čo to je a kedy je vhodné ich využiť?

Filtre slúžia na modulovanie

Okrem toho, že sa dá fotografia upraviť v počítači pomocou rôznych editorov, existuje aj možnosť pohrať sa s jej vlastnosťami priamo počas fotenia. Fotografické filtre vo všeobecnosti rozdeľujeme na okrúhle a hranaté. Okrúhle umiestňujeme priamo na objektív fotoaparátu prostredníctvom závitu, teda je logické, že ich kupujeme podľa priemeru objektívu. Samozrejme, pokiaľ nemáme peniaze, aby sme si kupovali pre každý priemer objektívu iný filter, je vhodné využívať redukcie závitu, vďaka ktorým môžete jeden typ filtra umiestniť na objektívy s rôznym priemerom. Hranaté filtre umiestňujeme do držiaka, ktorý sa prichytáva na krúžok podľa zvoleného priemeru objektívu. V tomto prípade vám stačí jeden držiak, zvolené filtre a krúžky držiaka s rôznymi priemermi podľa priemeru vašich objektívov.

Vďaka fotografickým filtrom sa stanete pánmi situácie. Dokážete ovplyvniť viacero vlastností fotografie, ako sú napr. tóny farieb a šum. Pokiaľ robíte svoje fotografie v horách a vaše zariadenie ešte tomu nie je systémovo prispôsobené, UV filtre dokážu eliminovať prechod UV lúčov do objektívu a váš záber vďaka tomu nemá modrý nádych (veď predsa nechcete, aby vaša priateľka na každej fotke vyzerala ako šmoulinka..). Ich hlavnou úlohou je však ochrana šošovky objektívu. S fotografickými filtrami sa viete aj pohrať so svetlom. Ak ste si naplánovali fotenie vo voľnej prírode a vonku nádherne svieti slnko, sivá farba filtra spraví z farieb neutrálne.

Niečo pre náročných fotografov

Máte pocit, že spomenuté vlastnosti filtrov sú len základné a ničím vás neprekvapili? Tak menujeme ďalej! Pokiaľ sa zaujímate o precíznejšie fotografovanie, na trhu sú filtre, ktoré vám umožnia sa fotografiou ešte viac vyhrať. Napríklad s polarizačnými filtrami zredukujete odlesky a opary a postaráte sa o svetelnú vyváženosť záberu. Ich úlohou je prepúšťať svetelné lúče, ktoré kmitajú len v jednom smere, preto sa nemusíte obávať, že sa svetlo bude odrážať krížom-krážom od rôznych nekovových predmetov. Farby budú sýtejšie, oblaky belšie. Filter je možné na objektíve otáčať. Slim filtre s veľmi tenkou obrúčkou nachádzajú na širokouhlých objektívoch a nemusíte sa pri nich báť zatienenia rohov na snímkach. Ešte poznáme tzv. difúzne filtre, ktoré vytvárajú ilúziu sna, pretože znižujú ostrosť obrazu. Didymiové fotografické filtre pracujú na princípe zvýraznenia jednotlivých odtieňov farieb. Ak máte radi čiernobiele fotky, potešia vás farebné filtre, ktoré usmerňujú prevod farieb do odtieňov šedej, avšak v tomto prípade oveľa lepšie možnosti prináša úprava prostredníctvom softvéru v počítači. V reklame sa veľmi často využívajú trikové flitre, ktorých úlohou je zaujať, upútať, vytvoriť zo záberu niečo jedinečné a neprehliadnuteľné (vytváranie hviezdičiek na jednotlivých svetelných bodov, soft efekt a pod.).

Author: hladacik

Share This Post On

Submit a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *