Moja prvá fotokniha – recenzia

Nedávno ma prekvapila pozvánka na stretnutie so spolužiakmi zo základnej školy. Povinnou vstupenkou na toto stretnutie boli rodinné fotografie. Keďže ja som dovtedy poctivo tvorila mohutné fotoalbumy a ostatné fotografie archivujem iba na CD nosičoch, nemohla som sa, na moju škodu, pochváliť. O to viac ma zaujali subtílne zošity plné fotografií, ktoré priniesli moje spolužiačky. A tak som sa zoznámila s fotoknihou…

Od zoznámenia k činom bol iba krok. V mojej prvej fotoknihe som sa rozhodla zachytiť jeden rok dcérinho života. Najprv som dôkladne prelustrovala náš elektronický archív, z ktorého sa mi podarilo vybrať celkom 70 „reprezentačných“ záberov. Keďže fotografie si dávam robiť vo Fotolabe a s ich službami som bola doposiaľ spokojná, pre tvorbu fotoknihy som si zvolila opäť túto spoločnosť. A potom už išlo všetko úplne hladko.

Do notebooku som si zo stránky Cewe-fotokniha.sk úplne jednoduchým spôsobom stiahla hotový program.

Fotokniha

Po jeho otvorení ma uvítala úvodná stránka, kde som si mohla z troch ponúkaných produktov zvoliť práve tvorbu fotoknihy.

Fotokniha

Po klinknutí na želaný formát (v mojom prípade padla voľba na knihu veľkosti A4) som dostala dve možnosti. Buď využijem pomoc asistenta alebo si fotoknihu vytvorím sama.

Fotokniha

Najprv som sa rozhodla pre prvú možnosť. Po výbere želaných obrázkov netrvalo dlho a automatický asistent za mňa urobil celú prácu. Fotografie boli síce rozmiestnené v celej fotoknihe, ale automat nebral do úvahy časové hľadisko a sled udalostí. A tak som sa rozhodla zapojiť vlastnú kreativitu. V ponukovom okne som si zvolila väzbu a počet strán a potom už išlo všetko úplne jednoducho.

Fotokniha

Program ponúka na výber niekoľko možností zobrazenia fotografií na strane, pričom každá stránka sa dá zadefinovať osobitne. Najprv som si teda zvolila počet fotografií a ich usporiadanie a potom som do prázdnych miest vkladala vybrané zábery.

Fotokniha

Keďže použité zábery program označil, nemohlo sa mi stať, že by som použila dve rovnaké fotky.

Fotokniha

Výhodou je, že program sleduje aj rozlíšenie fotografií. Ak teda náhodou vložíte záber v menšom rozlíšení do väčšieho formátu, okamžite vám signalizuje zníženú kvalitu zobrazenia.

Fotokniha

Navyše vám pri každom vloženom zábere ponúka možnosť korekcie červených očí, takže fotografie nemusíte predtým nijako zvlášť upravovať.

Fotokniha

Takto som sa aj ja postupne dopracovala až k poslednej – v mojom prípade 26-tej strane fotoknihy, do ktorej sa mi vošlo všetkých 70 záberov.

Biele pozadie strán mi nevyhovovalo. Aj v tomto prípade ma však program od Fotolabu príjemne prekvapil. Ponúka totiž niekoľko pozadí a ak by vám to nepostačovalo, ďalšie si môžete stiahnuť priamo z webu, alebo si môžete vytvoriť pozadie z vlastnej fotografie. To isté platí pri klipartoch, ktorými si môžete jednotlivé stránky fotoknihy ešte viac oživiť.

Fotokniha

Fotokniha

Na koniec som dotvorila obal, čo bolo tiež úplne jednoduché. Postupovala som rovnako ako pri tvorbe jednotlivých strán. Potom som už iba k vybraným fotografiám dopísala texty. Na výber som pritom mala rôzne fonty, veľkosti a farby písma.

Fotokniha

Fotoknihu som uložila, skontrolovala som ju v náhľade a vložila ju do nákupného košíka.

Program mi okamžite vypočítal cenu a ponúkol mi dve možnosti. Buď si produkt napálim na CD, odovzdám v najbližšej fotozberni a hotovú fotoknihu si osobne vyzdvihnem, alebo urobím on-line objednávku.

Fotokniha

Ja som sa rozhodla pre prvú možnosť a po týždni som si domov odnášala hotovú 26-stranovú fotoknihu za 26,95 eur.

Už na prvý pohľad bolo zrejmé, že ide o kvalitný produkt. Na záberoch je možné spozorovať tlačový raster, pretože fotografie nie sú tlačené na fotopapier, ale pre mňa osobne táto fotokniha spĺňa účel, pre ktorý bola vyrobená. Ak by niekomu predsa len na kvalite fotografií mimoriadne záležalo (napríklad pri tvorbe svadobného albumu), Fotolab ponúka aj možnosť tlače na fotopapier. V tom prípade sa už môžete spoľahnúť na kvalitu zodpovedajúcu klasickej fotografii, za ktorú si, samozrejme, priplatíte.

Fotokniha
Po niekoľkonásobnom zväčšení fotografie z fotoknihy je viditeľný tlačový raster.
Voľným okom ho však takmer nezbadáte.

Na záver by som ešte chcela poukázať na finančnú stránku. V tejto súvislosti som porovnala fotoknihu z klasickým albumom, pričom som vychádzala z osobných skúseností trhových cien a praktických prepočtov.

Nalepovací fotoalbum
cca      16,60 eur
190 fotografií (formát 10×15)
34,40 eur
Objstranná lepiaca páska
2,50 eur
Spolu
49,50 eur

Výhodou sú v tomto prípade fotografie na kvalitnom fotopapieri. Nevýhodou ich pracné nalepovanie a popisy.

Fotokniha A4 (66 strán) – cca 190 fotografií ľubovoľného formátu 46,95 eur

Výhodou je jednoduchý výber fotografií a ich spracovanie vo fotoknihe, možnosť pridávania ľubovoľných motívov, pozadia a vpisovanie textov. Nevýhodou je nižšia kvalita fotografií a v prípade doplatenia za tlač na fotopapier zase vyššia cena.

Mne osobne CeWe fotokniha od Fotolabu úplne vyhovuje a v budúcnosti určite vyskúšam aj iné formáty a väzby. Produkt jednoznačne odporúčam.

Author: Zuzka

Share This Post On

1 Comment

  1. Ahoj Zuzi, ja tiež fandím fotoknihám, ale mám pocit, že sa o nich ešte moc nevie. A pritom sú omnoho kvalitnejšie než klasické fotografie a aj cenovo výhodnejšie. CEWE-čko som síce neskúšala, ale bola som dosť spokojná s Pikliom. Neskúšala si to?

    Post a Reply

Trackbacks/Pingbacks

  1. CeWe Fotokniha Editor – Recenzia I. » Fotoblog Hľadáčik - [...] pred dvomi rokmi sme sa v našom fotoblogu prvýkrát venovali testovaniu Cewe fotoknihy od spoločnosti Fotolab. Náš test vtedy dopadol…

Submit a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *