130 zrkadloviek Canon sa postaralo o svetový rekord
Kto pozná vedecko-fantastickú trilógiu Matrix, určite si pamätá scény, ktoré mali vzbudiť dojem spomalenia, či zastavenia času, kde si divák mohol vyobzerať skákajúceho Keanu Reevsa zo všetkých strán. Od uvedenia filmu sa tento koncept nazýva Matrix efekt, hoci prvýkrát bol použitý o čosi skôr, kontrétne v roku 1967 v japonskej kreslenej sérii „Street Racer“.
Prvá „skutočná“ filmová scéna tohto druhu je známa z roku 1976, keď po nej siahli tvorcovia filmu „Návrat ružového Pantera“. Potom bol dlhý čas nepovšimnutý a využívaný iba v reklame. Skutočne známym a uznávaným sa tento efekt stal práve vďaka scénam v Matrixe.
Tvorcovia vedecko-fantastickej trilógie vtedy siahli po 120 fotoaparátoch. O čosi odvážnejší boli v tomto roku Fotoštúdio OTTO a 3D-VIZ.com, ktorí sa spolu s partnermi Canon a Hensel v rámci výstavy Photokina 2010 pokúsili o vytvorenie svetového rekordu. Svoju úlohu v ňom zohralo 130 digitálnych zrkadloviek Canon EOS. Fotoaparáty pripevnené na kruhovú hliníkovú konštrukciu tak naraz odfotili jediný moment scény zo 130 rôznych uhlov. Keď sa tieto obrázky spojili do „filmu“, vznikol dojem ucelenej scenérie – dynamický obrázok. Aby tento efekt pôsobil skutočne „hladko“, nastavenie fotoaparátov si vyžadovalo doslova puntičkársku prácu. Bez dokonalej precíznosti by totiž vyšla najavo aj tá najmenšia chybička, ktorá by mohla spôsobiť neželané skoky.
Tímu tvorcu rekordu trvala príprava na jediný snímok až 15 hodín. O precíznosti ich práce svedčí konečný výsledok, ktorému už nič nestojí v ceste, aby bol zapísaný do svetovej knihy rekordov. Tvorcovia rekordu chceli takýmto spôsobom prebudiť opätovný záujem o tento zvláštny druh filmového efektu. V súčasnosti sa už totiž podobné triky vyrábajú priamo v počítači. Virtuálni protagonisti sú dnes takí presvedčiví, že už nikto viac nesiaha po vyššie popísanej finančne a technicky náročnej tvorbe.